گرایش فناوری اطلاعات ارشد

گرایش فناوری اطلاعات کارشناسی ارشد

معرفی رشته

دوره کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات به عنوان گرایشی جدید از رشته مهندسی پزشکی است. ضرورت وجود اطلاع رسانی پزشکی در حوزه پزشکی در دهه های گذشته از عوامل مهم در توجیه فناوری اطلاعات به عنوان یک رشته کاربردی مهم در دهه اخیر بوده است.

فناوری اطلاعات همان طور که به‌وسیله انجمن فناوری اطلاعات آمریکا (ITAA‎) تعریف شده‌است، به مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه، خصوصا برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزار رایانه می‌پردازد. این رشته از گرایش های مهندسی پزشکی محسوب می­شود.

به طور کوتاه، فناوری اطلاعات با مسائلی مانند استفاده از رایانه‌ها و نرم‌افزار سروکار دارد تا از این طریق تبدیل، ذخیره، حفاظت، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و ایمن انجام پذیرد. 

نظر به گسترش سریع حوزه فناوری اطلاعات مدیریت در این حوزه اهمیت روزافزونی یافته است.  فناوری اطلاعات پزشکی هم اکنون از زمینه های مهم پزشکی است و طبیعتاْ مدیریت فناوری اطلاعات در این حوزه اهمیت زیادی دارد.

هدف گرایش فناوری اطلاعات

هدف از رشته مهندسی فناوری اطلاعات رشته مهندسی پزشکی، ایجاد تعامل بین ICT و حوزه بهداشت و درمان و استفاده از خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات (جمع‌آوری، ذخیره وبازیابی، ارسال، پردازش و بازنمایی اطلاعات) در حوزه سلامت و پزشکی است.

دانشجویان رشته مهندسی فناوری اطلاعات پزشکی در دوران تحصیل در یکی از زمینه‌های پزشکی از راه دور، سیستم‌های اطلاعات سلامت، سیستم‌های هوشمند در سلامت و مدیریت و سیاستگذاری کلان فناوری اطلاعات در سلامت تخصص پیدا می کنند.

برنامه درسی (سرفصل) مهندسی فناوری اطلاعات و تعداد واحدها 

تعداد کل واحدها : 33 واحد
دروس اصلی : 15 واحد
دروس اختیاری : 12 واحد
پایان نامه : 6 واحد

حداقل طول این دوره ۴ نیمسال است، بدین معنی که دانشجویانی که ناچار به گرفتن دروس جبرانی نیستند، چنانچه کار درسی و تحقیقاتی خود را بنحو مطلوبی انجام دهند، می توانند دوره را در۴ نیمسال به پایان برسانند.

دروس اصلی

اصول فناوری اطلاعاتکاربرد فناوری اطلاعات در پزشکی
اصول مدیریت و برنامه ریزی استراتژیکسیستمهای اطلاعات بهداشتی
روش تحقیق 


دروس اختیاری

روشهای دسته بندی، فشرده سازی و ذخیره سازی اطلاعات پزشکی- بهداشتیطراحی و مدیریت بانکهای اطلاعات پزشکی
تحلیل سیستمها برای مدیریت اطلاعات بهداشتی- پزشکیکاربرد سیستمهای هوشمند در پزشکی
اقتصاد بهداشت و درمانسازمان و مدیریت بیمارستان
مباحث ویژه 

بازار کار

کار آنها در دانشگاه های علوم پزشکی

به عنوان مدیران فناوری اطلاعات سلامت


راه اندازی شرکت های دانش بنیان به منظور

  • طراحی استاندارد های اطلاعات سلامت
  • مدلسازی و طراحی فرآیند های بالینی – کاری
  • طراحی نرم افزار های مرتبط با اطلاعات سلامت
  • مدیریت طراحی، اجراء، ارزیابی و پشتیبانی پروژه های مرتبط بافناوری اطلاعات در علوم پزشکیسیستم های پرونده الکترونیک سلامت،
  •  سیستم های کمک تشخیصی پزشکی،
  •  سیستم های رجیستری سلامت برای اکتشاف دانش پزشکی


 سیستم های پزشکی از راه دور بازار کار و  کار آنها در بخش خصوصی


راه اندازی شرکت های طراحی سیستم های تجاری اطلاعات سلامت، مانند سیستم های پرونده الکترونیک بیمارستانی، سیستم های مدیریت اطلاعات مطب ها و کلینیک ها،سیستم های پزشکی از راه دور ،سیستم های کمک تشخیصی رومیزی، و …
راه اندازی شرکت های مشاوره در زمینه های مرتبط با انفورماتیک پزشکی.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
فهرست