ایران کد، شناسه کالا، کد IRC و کد GTIN چیست؟

  1. صفحه اصلی
  2. مشاوره
  3. ایران کد، شناسه کالا، کد IRC و کد GTIN چیست؟
ایران کد، شناسه کالا، کد IRC و کد GTIN چیست؟

ایران کد، شناسه کالا، کد IRC و کد GTIN چیست؟

ایران کد چیست؟

ایران‌کد یا نظام ملی طبقه ‌بندی و خدمات مشخصه کالا، سیستمی است برای شناسایی، طبقه‌ بندی، کد گذاری و در نهایت شناسنامه‌ دار کردن کالاهایی که در چرخه بازرگانی کشور مورد معامله و استفاده هستند.

بر این اساس، هر کالایی که به ایران‌ کد معرفی می‌شود در مرحله اول مورد شناسایی کارشناسان به لحاظ اصالت و همچنین کیفیت و موارد تخصصی مرتبط دیگر قرار می‌گیرد.
دریافت ایران کد چگونه است؟

شما می توانید ایران کد را به نام مدیر عامل یا خود شرکت دریافت نمایید ولی با تجربه کارشناسان مشهور توصیه نمی شود که به نام مدیر عامل دریافت کنید، به این دلیل که ممکن است مدیر عامل شرکت تغییر کند و یا فعالیتش در آن شرکت تمام شود.

همچنین مدیر عامل شرکت می‌تواند ایران کد را به شرکت دیگری واگذار کند و سوء استفاده ای صورت گیرد. پس بهتر است به نام شرکت دریافت شود و حقوقی باشد.

بعد از این که برای شرکت خود ایران کد دریافت کردید باید برای تمام محصولات پرفروش خود ایران کد تهیه کنید تا جزء شرکت های تولید کننده محصولات متنوع قرار بگیرید و یا اینکه فقط برای محصولاتی که برند یا بسیار پرفروش هستند ایران کد تهیه کنید تا چنین محصولاتی صرفاً تحت تملک شرکت شما باشند.

بعضی از شرکت ها ممکن است نمایندگی شرکت خارجی را در ایران داشته باشند و محصولات آن شرکت را در بازار ایران معرفی و تبلیغ کرده و به فروش برسانند، این شرکت هم می تواند در زمینه محصولات خود ایران کد تهیه کند، مشروط به این که آن شرکت خارجی، طی یک قرارداد رسمی اجازه فروش و بازاریابی را به نماینده خود در ایران داده باشد.

اگر تصمیم به دریافت ایران کد دارید، توصیه می نماییم با ما در تماس  باشید

کد تجاری فرآورده GTIN چیست ؟

این کد، یعنی Global Trade Item Number یا شماره جهانی اقلام تجاری عبارت است از کدی اختصاصی جهت فراورده که در سطح جهان بر مبنای استانداردهای سازمان GS1 صادر گردیده و از آن قبلا با عنوان EAN-14 نیز یاد میگردید.

این کد کاملا عددی با طول ثابت ۱۴ رقم می باشد. از آنجائیکه در اکثر کشورها همانند ایران کدهای مورد استفاده ۱۳رقمی و در موارد معدودی حتی ۸ رقمی می باشد در اینگونه موارد با گذاشتن ۱ یا ۶ عدد صفر قبل از طول آن میبایست به ۱۴ رقم تبدیل گردد.

در این کد ۱۴ رقمی، رقم اول نشانگر سطح بسته بندی می باشد که با توجه به ارتباط این کد در این سطح (Unit Of Use) رقم مربوطه می بایست صفر بوده و شرکتهای مجری در سطوح بسته بندی بعدی خود می بایست نسبت به ارتقا این رقم بصورت پله ای هماهنگ با الگوی تعریف شده در بخش تجمیع اطلاعات تجمیع داده ها (Data Aggregation) یا ایجاد توالی نَسَبی (Parent-child relationship) بین سطوح مختلف فرآوردهای سلامت اقدام نمایند.

شرکتهای تولید داخل این شناسه را از مرکز شماره گذاری کالا با پیشوند ۶۲۶ دریافت نموده و مشکل خاصی در این زمینه ندارد. شرکتهایی که فراورده خود را در سازمان به ثبت میرسانند این شناسه را در پروانه خود مشاهده کرده و میبایست از صحت آن مطمئن شوند. ولی شرکتهای فوریتی دارو این شناسه را از جعبه محصولات خود یا از عمده فروشی محل خرید استعلام می نمایند. در صورت عدم وجود چنین کدی می بایست مثل شرکتهای تولید داخل عمل نمایند.

سایت چک کردن برای تعیین صحت رقم کنترلیGTIN فراورده ها در لینک ،http://www.gs1.org/check-digit-calculator قابل مشاهده می باشد

شناسه کالا چیست؟

شناسه کالا، شناسه‌ای است که به مجموعه‌ای از خصوصیات کالا شامل فیلدهای توصیفی نظیر نوع، جنس، مدل، نام تجاری و نوع کاربری که در شرح تجاری کالا مؤثر است، نسبت داده شده و با ثبت فیلدهای توصیفی در سامانه شناسه کالا توسط کاربر، به عنوان زبان مشترک و عامل شناسایی کالا در زنجیره تجاری کشور شناخته می‌شود.

شناسه کالا ممکن است شناسه داخلی باشد که توسط سامانه شناسه کالا به کاربر داده می‌شود یا اینکه کد معتبر بین‌المللی مانند شناسه GTIN باشد و از آنجایی که این کد به عنوان کلیدکد شناسنامه کالاست با فراخوانی آن، اطلاعات شناسنامه کالا در اختیار فرد استعلام کننده قرار داده می‌شود.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
فهرست